KarolinaPani Karolina żyje w Pawłowicach, jakie są niedużą gminą umiejscowionym w powiecie pszczyńskim w kierunku na Jastrzębie-Zdrój. Pani Karolina wychowuje dwoje dzieci, z których jedno jest w szkole podstawowej a drugie chodzi jeszcze do przedszkola. Oprócz tego jest zatrudniona za niedużo ponad minimalną pensję w miejscowym sklepie dyskontowym. Mąż pani Karoliny jest pracownikiem kopalni w Jastrzębiu, zatem jego zarobki odpowiadają za zdecydowaną większość budżetu domowego. Dochody jakie uzyskuje pozwalają im na dość wygodne życie. Rezydują w jednym ze spółdzielczych mieszkań w bloku wielorodzinnym, mają kilkuletni samochód jaki jest oczkiem w głowie męża pani Karoliny, a tego roku mąż wyekspediował panią Karolinę wraz z dziećmi na wczasy nad morze. Nie mógł jechać z nimi bo wymawiał się natłokiem pracy co nie umożliwiało mu jechać pospołu z żoną oraz z dziećmi.

Nasza pani Karolina mogła by sobie dalej żyć jak do tej pory ale jeden SMS od jej męża zmienił wszystko w jej życiu. SMS pełen niesłychanie erotycznych podtekstów, który w dodatku nie był skierowany do niej… Karolina pomimo zaskoczenia uznała, że zaczeka z domaganiem się wyjaśnień zanim nie zyska pewności co mąż robi za jej plecami. Sobie tylko znanymi sposobami wykryła iż jej mąż romansuje z kilkanaście lat młodszą kobietą. Posiadając zrazu pewność zdecydowała o rozwodzie z mężem gdy tylko zgromadzi dostatecznie dużo dowodów na jego przewinienie. Poszła do prawnika żeby uzyskać informacje co musi dalej robić żeby uzyskać rozwód a ponadto aby sąd przyznał jej alimenty.

Prawnik Pawłowice powiadomił panią Karolinę, iż choć nie będzie trudno udowodnić winę męża na rozpad małżeństwa to musi liczyć się z raczej ciężkim i wyczerpującym przebiegiem procesu rozwodowego, w trakcie którego zazwyczaj obydwie strony wyciągają na światło dzienne wszystko co może pogrążyć przeciwną stronę. Podobny przewód rozwodowy biegnie dosyć długo, nawet skoro rozwieść się pragną obydwie strony. Sprawa alimentów, jaka tak frapuje panią Karolinę także nie jest prosta. Z racji na to, że po rozwodzie jej status finansowy ulegnie poważnemu pogorszeniu to z pewnością zostaną jej zasądzone alimenty na dzieci. Liczyć trzeba się jednakże z faktem, że wciąż brak w naszym kraju dostatecznie efektywnych procedur przymusu żeby egzekwować alimenty od ludzi, którzy prawnym wyrokiem sądu są zobligowani do ich uiszczania.

Porównywalne historie pisze życie w całym kraju, Pawłowice pod Pszczyną nie są tutaj wyjątkiem. Dorocznie sporo małżeństw się rozwodzi co wpływa na znaczne pogorszenie warunków, w których muszą egzystować te osoby, które biorą na siebie ciężar utrzymania i wychowania dzieci (przeważnie po rozwodach dzieci pozostają przy matkach). Przydzielone alimenty nie za każdym razem regularnie do nich docierają choć często słucha się o nowych pomysłach parlamentarzystów na rozwiązanie tego problemu.