strój karnawałowy

Zanim wedle starodawnej tradycji zapadnie czas postu oraz oczekiwania na Wielkanoc można skorzystać z niniejszego, że właśnie wstępujemy w okres karnawału. Karnawał biegnie od święta Trzech Króli, które obchodziliśmy w zeszłą sobotę, aż do Środy Popielcowej. To czas, podczas jakiego możemy do woli oddać się wszelakim rozrywkom, które przeciętnie odbywają się w trakcie karnawału. Choć u nas karnawał nie jest świętowany aż tak żarliwie jak w wybranych krajach Ameryki Południowej jednak także my uwielbiamy się wspaniale bawić.

W trakcie tego okresu możemy do woli podjadać i jeździć na balangi, co jest dodatkowo przesłanką do zaopatrzenia się w nowe stroje i wizyty u fryzjera jak również kosmetyczki by ładnie wyglądać na zabawie. Ludzie zmierzają wtedy na dansingi i dyskoteki przygotowywane w rozmaitych klubach czy knajpkach, a poszczególni z nich także na zabawy do przyjaciół. W trakcie karnawału odbywają się także studniówki i bywa to ostatnia sposobność na organizację weseliska nim przyjdzie czas Wielkiego Postu.

Na moment przed samym schyłkiem karnawału wypada autentyczne święto żarłoków a zatem Tłusty Czwartek. W ów dzień zapychamy się astronomicznymi ilościami pączków, które należy wręcz zamawiać z wyprzedzeniem gdyż nie za każdym razem dla każdego klienta ich wystarcza. Jeżeli ktoś umie smaży pączki samemu, a jeżeli przedkłada od nich szczególne przysmaki jakie przygotowuje się na Tłusty Czwartek to może też zjeść faworki czy oponki, znaczące żeby było kalorycznie oraz słodko naraz.

Za międzynarodową stolicę karnawału przyjmowana bywa brazylijska miejscowość Rio de Janeiro, gdzie na koniec karnawału przeprowadza się wielka parada szkół tańca samby oraz wyróżniana jest najświetniejsza z nich, niezaprzeczalnie tego typu defilady odbywają się także w pozostałych brazylijskich miastach, jednakże ta w Rio de Janeiro jest najmodniejsza oraz sprowadza tam tłum turystów aby ją obejrzeć. Szkoły samby przez cały rok projektują w tajemnicy przed innymi swoje kostiumy na defiladę oraz ćwiczą kroki taneczne aby wypaść lepiej niźli odmienni.

W sporej odległości od Brazylii, u wybrzeży Afryki znajdują się mikroskopijne Wyspy Zielonego Przylądka gdzie także podejmują się karnawałowe parady szkół samby. Wychodzi to z niewolniczej historii tychże wysp, jakie były miejscem przeładunkowym w drodze do Brazylii. Parady na Cape Verde mają skromniejszy charakter, ale poniektórzy sądzą, że wyrażają rzeczywistego ducha karnawału gdyż nie skomercjalizowały się nadal w takim stopniu jak te brazylijskie. W Europie wyjątkowy jest karnawał wenecki, w szczególności z powodu fantazyjnych oraz oszałamiających masek karnawałowych będących bonusem do równorzędnie dekoracyjnego kostiumu w jaki przebierają się na karnawał Wenecjanie.