Wyjeżdżając na majówkę, czy przebywając na łące lub w lesie, powinniśmy zabezpieczyć się przed ukąszeniami owadów. Użądlenie osy może spowodować reakcję alergiczną, ale ukąszenie komara jest na ogół tylko uciążliwe. Na łące i w lesie, a szczególnie na ich styku możemy złapać kleszcza. Kleszcz jest mikroskopijnym owadem, ale jeśli jest nosicielem boreliozy, spowoduje u nas szereg dolegliwości. Ugryzienie kleszcza i jego długie pozostawanie na ciele może być opłakane w skutkach. Odkleszczowe zapalenie mózgu i borelioza u człowieka są groźnymi jednostkami chorobowymi, które nieraz zagrażają życiu.

Aby ustrzec się kleszczy należy zakładać odpowiednie ubrania. Nogawki spodni wkładamy do grubych skarpet, obuwie powinno być raczej wysokie. Wybieramy odzież w jasnych barwach, wówczas kleszcz będzie widoczny. Aby nie zarazić się boreliozą przez ugryzienie kleszcza, należy upinać włosy i zakładać czapeczkę z daszkiem lub chustkę na głowę.

Naturalne środki pomagające odstraszyć kleszcze to kocimiętka, oregano czy czosnek niedźwiedzi. W aptece kupimy olejki, do odstraszania tych owadów.
Oprócz naturalnych metod, borelioza nie będzie zagrożeniem, jeśli wspomożemy się urządzeniem emitującym dźwięki, dzięki którym staniemy się niewidoczni, a raczej niewyczuwalni dla kleszczy. Owad wyczuwa nas po zapachu, a dźwięk urządzenia zaburza jego percepcję.

Kleszcza wyciągamy pincetą, nie należy go szarpać, ani skraplać alkoholem. Jeżeli ugryzienie kleszcza, spowoduje opuchliznę lub rumień, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Można również wykonać badanie na obecność choroby roznoszonej przez kleszcze.