znicze na Wszystkich Świętych

Chłodna i deszczowa aura za oknem jaką mamy tegorocznego września każe nam się zastanowić nad nieuchronnym przyjściem zimy już za kilka tygodni. Przybliża się czas gdy będziemy musieli wyjąć z szaf zimowe kurtki i kożuszki. Z reguły tak bywało, że już pierwszego listopada w Święto Zmarłych większość ludzi ruszało na groby krewnych w grubych odzieniach bo zwykle tego dnia było już bardzo zimno. Choć ostatnie kilka lat tego dnia jest jeszcze względnie ciepło to mimo wszystko ja osobiście wspominam lata kiedy spadał już wówczas pierwszy śnieg, a na pewno zaczynał się prawdziwy ziąb.


futroSiłą rzeczy nie można przewidzieć jaka pogoda będzie za miesiąc (tak, tak… niewiele ponad miesiąc zostało do 1 listopada) więc racjonalnym podejściem byłoby żeby przygotować się na różne warianty pogody. Szczególne problemy mogą mieć pod tymże względem osoby, które zwykły ubierać kożuszki albo prawdziwe futra. Uszyte ze skóry okrycia egzekwują zastosowanie specjalnych środków pielęgnacyjnych ażeby skóra z jakiej są uszyte nie pachniała odrażająco naftaliną albo wręcz padliną po wydostaniu ich z szafy. Najlepiej po prostu skierować swe kroki do jakiegoś zakładu kuśnierskiego, gdzie uzyska się kompetentną podpowiedź odnośnie dyrektyw użytkowania jak również restauracji futer oraz gdzie można powierzyć swe futra katowice i kożuchy profesjonalnemu futrzarzowi do odświeżenia nim zacznie się w nich chodzić.


Bywają takie sytuacje, że jakaś kobieta odziedziczy futro po swej babce i zapragnie w nim wyjść na cmentarz w dniu Wszystkich Świętych (no nie ma się co łudzić, to przecież coroczna rewia mody, podczas której trzeba się pokazać przed całym miastem...), ale jej figura znamiennie kontrastuje względem budowy ciała poprzedniczki wobec czego futerko nie leży na niej tak dobrze jak by tego pragnęła. A przecież futro to nie banalna kurtka, której pozbywamy się gdy przeminie na nią moda i naprawdę żal byłoby się go pozbywać. Ale niemal dowolne futro da się w pewnym zakresie przypasować do figury (zwłaszcza jeśli nowa właścicielka jest szczuplejsza), wystarczy skierować się do futrzarza na przeróbki futer i jego doświadczone dłonie dostosują babcine futro by leżało jak ulał. To koszt prawie pomijalny w stosunku do zakupu nowego futra.